صبح دیروز با رای لئونارد دیویس قاضی دادگاه منطقه شرقی تگزاس ،اعلام شد: شرکت مایکروسافت حق فروش برنامه word را در خاک آمریکا ندارد.

بله نرم افزار Microsoft Word پرطرفدارترین نرم‌افزار نگارش و ویرایش متن و گل سرسبد  Microsoft Office  مایکروسافت .

دادگاه

فروش برنامه Microsoft Word در سراسر آمریکا ممنوع شد!

دلیل این ممنوعیت استفاده مایکروسافت از یک فرم خاص XML   بدون کسب اجازه قبلی ،اعلام شده است. بر طبق این حکم مایکروسافت اجازه فروش و یا واردات نرم افزار Word‌ که قابلیت باز کردن فایلهای با پسوند Docx (فرمت ذخیره سازی Word 2007) را دارد ندارد .

مایکروسافت که از اختراع ثبت شده ی شرکت تورونتویی i4i در نرم افزار Word خود به صورت غیر قانونی استفاده میکرد، محکوم به پرداخت ۲۴۰ میلیون دلار (چیزی حدود  ۲۴۰ میلیارد تومان) خسارت به i4i بعلاوه ی سود این مقدار پول و همچنین ممنوعیت فروش نسخه های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۷ این نرم افزار تا ۶۰ روز آینده شد. نسخه های یاد شده قادر به باز کردن اسناد DOCX، XML و DOCM هستند که پیشتر توسط i4i به ثبت رسیده بود. قاضی از این هم فراتر رفت و مایکروسافت را از ارائه ی خدمات برای این محصول و ادامه ی فروش آن با قابلیت باز کردن XML باز داشت. به این رقم می توانید ضرری که بابت عدم فروش Word‌ در امریکا بر مایکروسافت تحمیل می شود نیز اضافه کنید .

بله اگر دقت کنید می بینید تمام ضرر و زیانی که شرکت بزرگی چون مایکروسافت متحمل شده به خاطر تخطی از یکی از مسائل مربوط به قانون کپی رایت است .

منابع خبر:
Neowin.net
informationweek.com

نوشته شده در تاریخ دوشنبه 2 شهریور 1388    | توسط: ata kolahdouzan    |    |
نظرات()